Play For Fun
Va rugam sa va inregistrati!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Play For Fun
Va rugam sa va inregistrati!
Play For Fun
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm

In jos

Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm Empty Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm

Mesaj  Admin Joi Oct 13 2011, 20:45

Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm Banner10


UNDER CONSTRUCT

Stats

Stamina - Fiecare punct de stamina iti da 10 health. Nu trebuie sa te ingrijoreze stamina, Hp-ul o sa creasca o data cu ilvl-ul itemelor.

Intelect - Fiecare punct de intelect iti da
- 1 spell power
- 17.53 mana
- 0,0015% sansa de crit
Intelectul este cel mai puternic stat pentru druizi resto. Cantitatea de intelect este prima pe care trebuie sa o urmaresti o data ce iti alegi gearul.

Spirit - Spiritul te ajuta in ati regenera mana, atat in combat cat si in afara lui.

Haste - 128.05 haste=1% haste. Haste-ul reduce cooldoun-ul global ( gcd- la minim 1 sec ), reduce timpul in care castezi un spell si poate mari numarul de tick-uri oferit de Hot-urile tale. Haste este foarte important, mai ales pt acele extra ticks.

179.28 crit rating crit rating = 1% sansa de crit. Toate heal-urile tale si Hot-urile, exceptand Efflorescence, sunt capabile de crit. Healul care da crit este dublul unui heal normal.

Mastery- 143.42 mastery rating = 1% mastery bonus.

Prioritate Stats

Intelect>Spirit(pana cand nu mai ai probleme cu mana)>Haste( sa atingi 2005)>crit>mastery>si mai mult haste


Talent Build

Urmatorul speck este pentru cei ce nu au probleme cu mana, nu va recomand.


Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm 305


Urmatorul build este pentru a conserva mana.


Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm 306

Spell-uri

LifeBloom - Este instant. Este unul dintre cele mai importante.Poate fi stakat de 3 ori doar pe un singur target ( pe Freakz merge stakat pe multi target ). Atunci cand expira de pe target va oferi un heal destul de mare. Nu lasa sa expire, deact daca targetul
are nevoie disperata de heal, si daca il lasi sa expire, imediat aplica-l din nou. Este important deoarece LifeBloom ne returneaza 2% mana si 1% pentru raid/party. Lifebloom are 1 tick pe sec ( mai repede cu Haste ) astfel ca ofera tot timpul un heal constant pe target.

Rejuvenation - Este instant. Este un Hot foarte puternic. Tine-l mereu pe tank, si foloseste-l mereu inainte de Swiftmend, de asemeni daca poti si este necesar pune-l pe 3 persoane astfel vei putea casta Nourish cu 30% mai repede.

Regrowth - 2 sec cast. Este destul de rapid dar este foarte scump ca si mana. Ofera un heal imediat si aplica un Hot de 6 sec pe target. Foloseste-l cand ai proc la Clearcasting sau daca este neaparata nevoie de un heal rapid.

Swiftmend - Este instant. Este un heal instant foarte mare, are 15 sec CD si este nevoie ca sa ai deja castat pe target Rejuvenation sau Regrowth. Daca ai pus talent points in Efflorescence ar fi bine sa folosesti acest spell pe un target unde sunt grupati mai multi playeri.

Nourish - 3 sec cast. Nourish este ieftin ca si mana, este incet si ofera un heal mic. Nourish da cu 20% mai mult heal daca deja pe target avem un Hot. Deasemenea cand il castezi da refresh la Lifebloom daca este pe target.

Healing Touch - 3 sec cast. Este scump ca si mana, este incet si ofera un heal mare.

Wild Growth - Este instant. Este un aoe heal, este un Hot care dureaza 7 sec da heal la cel putin 5 persoane din grup, dar este un heal ¨inteligent¨ ii va alege pe cei ce au mai multa nevoie de heal. ( preferatul meu Very Happy )

Tranquility - 8 sec cast, chanelled. Are 3 min CD, intr-un raid poate fi folosit de 2-3 ori per fight ( recunosc ca eu de obicei il uit, si nu il folosesc) atunci cand mai multe persoane au low hp. Este un Aoe Heal.

Nature´s Swiftness - Este instant. Este optional din talente ( mie unu nu imi place ), este folosit de obicei impreuna cu Healing Touch. Ideal daca ai nevoie de un heal foarte mare aproape instant.

Tree of life - Cine nu adora copacul ? Very Happy Are 3 min CD, creste heal-ul, armura si modifica unele speluri :
- Regrowth devine instant
- Lifebloom poate fi castat multi target ( pe Freakz asta deja merge fara copac )
- Wild Growth da heal la inca 2 playeri in plus
- Wrath este mai rapid si face mai mult dmg
- Entangling roots devine instant cast

Daca stii ca ai nevoie de ToL intr-un anumit moment al raidului, cand stii ca tot raidul va lua dmg, atunci asteapta, daca nu ca si Tranquility il poti folosi de 2-3 ori per fight.

Mai adaug un spell pe care nu multi il folosesc Barskin reduce dmg primit cu 20% si previne delay-ul cand castezi. Are 1 min Cd si ar trebuii sa il flosesti destul de des.

Glyphs

La cele primare folostiti:
Glyph of Rejuvenation
Glyph of Regrowth
Glyph of Swiftmend

La cele majore folositi:
Glyph of Innervate
Glyph of Rebirth


Cum sa dai heal.

Acum depinde de stilul fiecaruia si de mecanica raidului, dar sunt cateva directii pe care ar trebuii sa le urmezi.

Single target - Tank - Tine 3 stak-uri de Lifebloom
- Tine Rejuvenation
- Direct heal cu Nourish sau Healing Touch, asta depinde de cat heal are nevoie tankul.
- Foloseste Regrowth sau Swiftmend cand ai nev de un heal rapid
- Foloseste un direct heal cel putin o data la 10 secunde pt a activa Harmony.

Daca preferi ca si heal direct Nourish in devafoarea Healing Touch nu uita sa ai mereu 3


Multi target
- Tine 3 staks de Lifebloom pe tank
- Foloseste Wild Growth cand 3 sau mai multe persoane au nevoie de heal.
- Foloseste Rejuvenation pt a restabili Hp-ul oamenilor ( 3-5 persoane )
- Foloseste un heal direct o data la 10 sec ca sa activezi Harmony
- Foloseste Omen of Clarity cand ai proc pentru a casta Regrowth gratis.
- Daca cineva ajunge repede low hp, Rejuvenation + Swiftmend, ambele sunt instant.
- Foloseste Swiftmend ca sa activezi Efflorescence cand oamenii stau mai grupati.
- Daca situatia scapa de sub control Tranquility cu/sau Tree of Life.


Gems / Enchants nu mai pun in ghid este destul de logic ce trebuie.

Pentru intrebari, sau critici comentati Razz

P.S. - e tarziu in noapte scuzati greselile bounce
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 109
Data de inscriere : 23/04/2010
Varsta : 38

https://playforfun.twilight-mania.com

Sus In jos

Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm Empty Re: Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm

Mesaj  Admin Sam Oct 15 2011, 08:16

Nu o sa mai dau edit la post o sa pun aici, cum am eu UI si talent build-ul, nu mi-a placut nici unul din cele 2 postate in ghid asa ca am modificat eu un pic.


Restoration Druid Pve Ghid 4.2 Cataclysm Wowscr11



Pemtru a vedea imaginea mai clar click Aici

Inca nu m-am hotarat unde sa pun cele 2 TP ce le mai am la dispozitie, asta pentru ca fac arene cu Bur, si s-ar putea sa le folosesc pt Pvp. Cel mai indicat ar fi sa le folositi pentru Furor, 2 TP = 10% mai multa mana.

Am keybind pentru Lifebloom, Wild Growth si Remove Coruption - Q, E, R sunt foarte usor de folosit si la indemana. Cand intru BG sau Arena schimb Remove Coruption cu Cyclone.

Spelurile pe care le folosesc 100% Lifebloom ( Q ), Wild Growth ( R ), Rejuvenation ( 2 ), Swiftmend ( 4 ). Folosesc Regrowth in cazuri extreme, de obicei cand intru in panica Very Happy, si Nourish destul de rar, Healing Touch aproape niciodata.

P.S. - nu folosesc nici un addon pentru heal, raid frames de la Blizz sunt excelente, si sincer nu cred ca ai nevoie de altceva.
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 109
Data de inscriere : 23/04/2010
Varsta : 38

https://playforfun.twilight-mania.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum